Úvod » Slovník pojmů » M » Jak na údržbu a regeneraci trávníku?

Jak na údržbu a regeneraci trávníku?

Údržba trávníku

Chcete zjistit více o údržbě trávy a regenerací?

Poradíme Vám se sekáním, mulčováním, provzdušňováním i hnojením. Pomůžeme s výběrem sekačky či vertikutátoru.

Obsah:

Trávníků existuje velký počet typů, od hebce zeleného koberce v tradiční zahradě, krátce střiženého trávníku na fotbalových hřištích až po vysoké květnaté louky.

Zavlažování trávníku

Víceleté trávníky snáší podle použité výsevné směsi mírné přischnutí. Ovšem pokud chceme, aby byl trávník pěkně zelený, je po celou vegetaci nezbytná stálá závlaha alespoň 3x týdně v dávce 10 až 15 mm (10-15 litrů na m2).

Chcete mít skutečně pěkný travní koberec? Doporučujeme instalaci automatické závlahy. Počítejte ale se spolehlivým zdrojem vody – např. při závlaze 500 m2 trávníku bude v létě potřeba 15 až 30 m3 vody na týden.

Jinak je možné závlahu usnadnit instalací systému rychlospojných ventilu, které jsou trvale pod tlakem a následnou příležitostnou instalací přenosných postřikovačů, u kterých je potřeba vyzkoušet, jakou mají vydatnost, nejlépe pomocí srážkoměru.

Víceleté porosty extenzivních trávníků (méně náročných na údržbu) a květnatých luk mají nároky na závlahu podstatně nižší a mohou být pěkné i bez závlahy. Ta je vhodná jen při déletrvajícím suchu, zvláště u květnatých luk, které pak lépe obrůstají a opakovaně kvetou.

Nejen zálivka rozhoduje, jak bude Váš trávník v průběhu celého roku vypadat. Dalším důležitým aspektem je četnostzpůsob sečení, případné provzdušnění a hnojení trávníku, popř. postřik selektivními herbicidy proti nežádoucím rostlinám.

Sekání trávy

Při sečení trávníku je hlavním cílem nepoškodit odnožovací zónuzajistit dostatečnou asimilační plochu. První seč bývá na výšku 6-10cm dle hustoty.

Všeobecně platí pravidlo, že zkracujeme listové stéblo tak často, abychom odstranili přibližně pouze 1/3 jeho délky. Pokud chceme krásný hustý trávník je třeba postupného snižování výšky nadzemní části z 5-6cm na 3-4cm.

Četnost sekání trávy

Pokud budeme hovořit o četnosti sečení trávníku, je třeba rozdělit trávníky opět do několika skupin. Základní dělení je na intenzivníextenzivní.

Intenzivní trávníky

Mezi intenzivní trávníky řadíme travnaté plochy sportovišť, konkrétně fotbalových a golfových hřišť, travnaté plochy u rodinných domů založených pomocí travních koberců, nebo trávníky založené výsevem s vysokými požadavky na kvalitu a vzhled.

K sekání intenzivních trávníků je použijte vřetenové, popř. rotační sekačky. V každém případě je lepší sekat za suchého počasí. V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelnou kontrolu naostření žacího ústrojí sekačky, aby byl řez rovný a neroztřepený.

Novinkou posledních let jsou robotické sekačky, které šetří Váš čas a jsou schopné sekat v kteroukoliv denní/noční dobu, dokonce i za deště. Vyzkoušejte.

Extenzivní trávníky

Sem řadíme květnaté louky a luční porosty.

Přehled travních sekaček a kritéria výběru

Sekačky na trávu
Sekačky na trávu

Volba vhodné travní sekačky je prvním krokem na cestě k udržovanému trávníku. Jak však vybrat tu správnou právě pro Vaši zahradu?

Každý model sekačky má své specifické vlastnosti, a proto je důležité zodpovědět při výběru několik otázek:

 • Chcete Váš trávník sekat automaticky, dynamicky nebo pohodlně?
 • Je pro Vás rozhodující komfort, volnost pohybu, silný výkon nebo nízká hladina hluku?

Travní sekačky jsou určeny pro sečení malých, středních i velkých trávníků. V závislosti na konkrétních podmínkách, jako je velikost trávníku, sklon, možnost napojení na elektrický proud apod.

Při výběru vhodné sekačky na zahradu je také důležitý oblíbený způsob pohonu. Nabízíme benzínové sekačky bez pojezdu, benzínové sekačky s pojezdem, akumulátorové sekačky, elektrické sekačky nebo robotické sekačky.

Aku sekačky

Akumulátorové sekačky na trávu se těší stále větší oblibě. Pro všechny, kteří se při sečení trávníku neradi omezují přívodním kabelem, chtějí být flexibilní, chránit si sluch a zároveň udělat něco pro životní prostředí, jsou vhodné právě aku travní sekačky.

Výhody při sečení akumulátorovou sekačkou:

 • flexibilní sečení trávníku bez kabelu,
 • nízká hlučnost,
 • vysoký výkon díky lithium-iontovým akumulátorům,
 • snadná manipulace.

Elektrické sekačky

Elektrické travní sekačky jsou tiché a neprodukují žádné splodiny, takže své sousedy neobtěžujete hlukem ani pachem ze spalin.

Výhody elektrických travních sekaček:

 • velmi tiché,
 • nízké náklady na údržbu a péči,
 • nízká hmotnost.

Udržujte svoji zahradu sekačkami, které nepotřebují téměř žádnou údržbu a při péči o vaši zahradu neruší sousedy přílišnou hlučností. Elektrické sekačky jsou vhodné na menší travnaté plochy.

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky vynikají vysokým výkonem sečenívysokým plošným výkonem.

Určitě jste se již někdy setkali s problémem, když se vám nechtěně podařilo přeseknout kabel od elektrické sekačky. Toto nebezpečí vám nehrozí, pořídíte-li si sekačku benzínovou. Benzínové travní sekačky můžete vybírat v modelech s pojezdem nebo bez pojezdu.

Benzínové sekačky s pojezdem ocení náročnější majitelé malých i větších zahrad. Oproti benzínovým sekačkám bez pojezdu mají tyto sekačky výhodu v tom, že nebudete více vynakládat energii k tlačení stroje před sebou. Neváhejte a vyberte si benzínovou sekačku právě pro vaši zahradu.

Výhody benzínových travních sekaček:

 • výkonné benzínové motory vhodné zejména k sečení velkých travních ploch
 • nezávislost na dostupnosti elektřiny

Mulčování trávníku

Péče o trávník může probíhat i bez sběru sečené trávy do koše. Vybrané modely benzínových sekaček jsou vybaveny funkcí mulčování. Odpadá vyprazdňování sběrného koše na trávu, odpadá nutnost skladovat či odvážet posečenou trávu.

A navíc: ideální hnojení pro Váš trávník je tímto postupem zajištěno. Bez nutnosti kupování drahých speciálních hnojiv.

Vynikajícím hnojivem je totiž sama tráva, která se při mulčování, na drobno rozmělněná, vrací v průběhu sečení zpět do půdního drnu jako cenný zdroj živin. Ušetříte tak čas, námahu i náklady na hnojiva a můžete si Vaši zahradu zase více užívat, jako místo pro Váš odpočinek.

Praktické tipy pro mulčování trávníku

 • Trávník sečte častěji, než jste byli zvyklí u klasického sekání do koše.
 • Vybírejte kvalitní travní sekačku vybavenou funkcí mulčování. Taková rozmělní posečený materiál jemně a rozprostře jej rovnoměrně bez nežádoucích hromádek.
 • Při sečení by se měla tráva zkrátit asi o třetinu délky, za sucha méně.
 • Trávu sekejte pokud možno za sucha. Je-li tráva vlhká, pohybujte se pomaleji a sekejte menší část stébla tak, aby nevznikaly chuchvalce.
 • Pracujte vždy s maximálními otáčkami (plný plyn) a dobře nabroušenými noži.
 • Žací skříň častěji kontrolujte a příp. ji vyčistěte od zbytků posečené trávy.
 • Dodržujte překrývání sečených pruhů.
 • Velmi vysoký trávník vždy sekejte postupně, na několikrát.
 • Měňte směr sečení. Tak se tráva lépe zachycuje a posečený materiál je rovnoměrněji rozložen. Dosáhne se stejnoměrný vzhled posečené plochy.

O kvalitní mulčování trávníku se starají robotické sekačky, které se v posledních letech velice často objevují na zahradách rodinných domů. Své využití najdou v pravidelné a dlouhodobé údržbě nízkého trávníku. Sekačka se pohybuje ve vymezeném poli, kde sama seká a následně se vrátí do nabíjecí stanice.

Robotické sekačky
Robotické sekačky

Už máte lepší přehled? Vyberte si kvalitní sekačku na trávu právě pro vaše potřeby.

Vertikutace trávníku

Dalším důležitým počinem při údržbě trávníku je vertikutace. Vertikutací se rozumí mělké prořezávánípročesávání nadzemní drnové části porostu.

Cílem vertikutace je:

 • snížení stařiny v nadzemní vrstvě,
 • zvýšení cirkulace vzduchu a rychlosti vsakování vody a živin,
 • zvýšení přísunu světla,
 • podpora růstu kořenů a omezení plevelných rostlin s přízemní růžicí (např. sedmikráska chudobka, smetanka lékařská…).

Přehled vertikutátorů

Vertikutátory, nebo-li provzdušňovače trávníků jsou na trhu s elektrickými motory nebo benzínovými motory. Při výběru je jedním z kritérií velikost plochy trávníku.

Máte větší trávník? Zkuste výkonné benzínové vertikutátory. Na menší zahrádky postačí elektrické provzdušňovače trávy.

Správné hnojení

Hnojení trávníkových ploch patří mezi velmi důležité činnosti, pokud si chceme udržet krásně zelený a hustý travní porost.

Mezi nejdůležitější, tzv. limitní látky k výživě trávníku patří především dusíkdraslík v určitých poměrech (tvorba nadzemní a kořenové biomasy).

Dnes je již na trhu řada specializovaných produktů určených na konkrétní druh trávníku a stanoviště. Většinou se jedná o dlouhodobě působící přípravky, čímž se snižuje počet opakování aplikací během roku.

Deklarovaná délka působení je většinou 4-6 týdnů, po té by se měla aplikace opakovat. Důležité je posuzovat možnost další aplikace dávky hnojiva podle aktuálního průběhu počasí (při vyšších dešťových srážkách se může rychlost uvolňování dusíku zkrátit).

Doporučené doby aplikace hnojiv jsou na jaře (březen-duben), v létě (červen-červenec) a na podzim (polovina září-počátek listopadu).

Příklady vhodných trávníkových hnojiv

Trávníkové hnojivo AGRO

Je určeno pro základní hnojení travnatých ploch na začátku i během vegetace.

Bezchloridové hnojivo má rychlý účinek, obsahuje hořčík pro sytě zelenou barvu trávníku a síru nezbytnou pro růst a zdravý vzhled trávníku. Kombinované travní hnojivo je ve formě granulované.

Složení: dusík – fosfor – draslík (19-8-8) + 2 % hořčíku. 10 kg hnojiva vystačí cca na 500 – 830 m2 dle typu rostliny.

Na trhu je v balení např. 20kg, 10kg, 3kg.

Floria Travin

TRAVIN hnojivo na trávníky s účinkem proti plevelům představuje moderní způsob likvidace plevelů.

Přípravek se jednoduše aplikuje přímo do trávníku, kde likviduje dvouděložné plevele a současně významně vyživuje trávník. Travin, hnojivo s přídavkem selektivních herbicidů a zeolitu, je ve vodě nerozpustné a tedy vydrží aktivně působit v trávníku po dobu 2 měsíců.

Přípravek TRAVIN vykonává hned tři funkce:

 • vyživuje trávník díky hnojivu NPK
 • likviduje plevele díky selektivnímu herbicidu
 • provzdušňuje půdu s pomocí zeolitu

Travin obsahuje směs hnojiv N-P-K (14,1 – 3,8 – 5,1) + 1,4% Mg. Hnojivo se dávkuje v množství 30 g/m2.

Na trhu je v balení např: 20kg, 8kg, 4kg, 0,8kg.

FLORIA Vertikutační směs 4 v 1 – 5 kg

FLORIA Vertikutační směs 4 v 1 je speciální směs, kterou je vhodné použít po vertikutaci, aby se urychlila obnova trávníku.

Provzdušňovací mix zeolitu s travními semeny, přírodním hnojivem a Hydrogelem zlepšuje jeho celkovou regeneraci. Trávník je dříve krásně zelený a připravený k plnému využití.

Charakteristika:

 • Složení: zeolit, přírodní organické hnojivo, osivo a Hydrogel.
 • Regenerace a rychlá oprava trávníku po vertikutaci.
 • Obsahuje rychle rostoucí semena trav – nový trávník vzklíčí do 14 dnů.
 • Hydrogel zadržuje vláhu v blízkosti klíčících semen trav.
 • Hnojivo dodá nově rostoucímu travnímu porostu dostatek živin pro zdravý růst.
 • Zeolit zabraňuje vyplavování živin a snižuje kyselost půdy.
 • Jednoduchá aplikace rozhozem z ruky.
 • Dávkování: 50 g/m2.
 • Balení 5 kg vystačí až na 100 m2.

Podzimní trávníkové hnojivo AGRO

Podzimní trávníkové hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a tvorbu zásobních látek před zimou.

Horčík výrazně podporuje fotosyntézu a tím zajišťuje sytě zelenou barvu trávníku. Síra je nezbytná pro tvorbu bílkovin, pro růst a zdravý vzhled trávníku. Zvyšuje odolnost proti vymrzání a jiným stresovým faktorům. Snižuje riziko napadení houbovými chorobami.

Vyberte si hnojivo AGRO na našem e-shopu.

Aplikace herbicidů

Dalším důležitým krokem v údržbě trávníku je aplikace herbicidů.

Aplikaci herbicidů je třeba provádět jen při určitých teplotách, v ideálním případě okolo 15-25 ºC. Rovněž je třeba dodržovat od výrobce doporučenou dávku a koncentraci přípravku. Při míchání je třeba aplikovat vždy herbicid do vody, ne obráceně.

Rozdělení herbicidů

Herbicidy proti plevelům můžeme rozdělit do dvou skupin:

 1. Totální, kdy dojde k úplnému zrušení porostu (Roundup, Glyfo Klasik,…).
 2. Selektivní, kdy jsou aplikací herbicidu odstraněny nežádoucí rostliny (Bofix, Dicotex, Garlon NEW,…).

 

Už víte, jak se dobře postarat o trávník? Mrkněte na náš e-shop se zahradní technikou a vyberte si.