Úvod » Články » Jaké čerpadlo do jezírka?
|

Jaké čerpadlo do jezírka?

Jezírková čerpadla

Nevíte, jaké čerpadlo je vhodné do Vašeho jezírka? Poradíme Vám. Přečtěte si stručný souhrn jednotlivých typů čerpadel používaných v jezírku.

Jezírková čerpadla pro trvalý provoz

Čerpadla značky Pontec jsou zaměřená na nízkou počáteční investici. Zvládnou přečerpávat částečky nečistot až do průměru 8 mm. Jsou vhodná pro menší jezírka do cca 15 m3 bez zarybnění. Máte-li větší jezírko, vyplatí se Vám investovat do jezírkového čerpadla značky Oase. Typické pro obě značky je nízká spotřeba elektrické energie.

Čerpadla rozlišíte dle následujících parametrů:

 • výkon,
 • cena,
 • možnost instalace.

Čerpadla pro filtrační systém

Filtraci je třeba mít neustále v provozu. Použijte pro filtrační systém čerpadla určená pro trvalý provoz. Zvolte dostatečně výkonné čerpadlo, ať se voda správně pročistí.

U specifikací jednotlivých čerpadel je graf. Podle něj se řiďte při výběru čerpadla. Ukazuje maximální průtok v závislosti na výtlaku.

AquaMax ECO Premium - Graf výkonu

Například čerpadlo AquaMax Eco Premium 16000. Maximální výkon je 15 200 l/hod. Avšak bude-li mít výtlak 3 metry, maximální průtok vody bude 6 700 l/hod.

Čerpadla pro koupací jezírko

Požadavky pro výběr čerpadla jsou pro koupací jezírko specifické. Z bezpečnostních důvodů není přípustné používat klasická 230V čerpadla určená pouze do vody.

Máte na výběr ze 2 variant:

 • Jezírkové čerpadlo s 12V motorem. Umožňuje bezpečný provoz, přestože je ponořené ve vodě.
 • Čerpadlo umožňující chod na sucho. Vložíte ho do vybudované šachty pod vodní hladinou s minimálním odstupem 2 metry od jezírka. Vedení dávejte z umělé hmoty.

Čerpadla pro fontánky

Jezírková fontána

K dosažení fontánového efektu slouží klasická 230V čerpadla ponořená ve vodě. Rozdíl je ve výstupu. Ten je nasměrován nad hladinu.

 • Čerpadlo vytlačuje vodu fontánovou trubicí.
 • Jednotlivé trysky nasazené na vrchu trubice vytvaruje z proudu vody vybraný efekt.

Výběr čerpadla záleží na požadovaném výkonu a tedy výšce efektu. Zpravidla se řiďte tím, aby fontána nepřesahovala výšku poloměru jezírka.

Fontánová čerpadla klidně nechte zaplá neustále. Můžete je však i vypínat/zapínat dle přání.

Čerpadla pro potůčky

Čerpadlo Pontec PondoMax pro potůčky

Pro tvorbu malých potůčků s malým výškovým rozdílem použijte čerpadla Pontec PondoMax. U větších výškových rozdílů zvolte jezírková čerpadla značky Oase – AquaMax Eco.

Každé čerpadlo má ve specifikaci maximální výkon při určité výšce/délce vedení vody. Naplánujte si:

 • umístění potůčku
 • délku potůčku
 • převýšení potůčku

Tok potoka o šířce 1 metr vyžaduje cca 1,5-2 litrů vody na minutu. Dle těchto parametrů následně zvolte vhodné čerpadlo.

Čerpadla pro potůčky jsou typově stejná jako pro filtrační systém. Jsou tedy určena pro trvalý provoz. Není to však podmínka. Klidně je zapínejte/vypínejte dle potřeby.

Solární čerpadla pro zahradní jezírko

Jezírkové solární čerpadlo

Sháníte jezírkové čerpadlo na solární pohon? Počítejte s tím, že nebude v provozu 24 hodin denně. Není proto vhodné pro provoz filtračních zařízení. Využijete ho např. na fontánku.

Fontány poháněné solárním panelem se zásadně liší:

 • výkonem solárního panelu. Tedy i celkovým výkonem a výškou efektu.
 • Některé solární fontány mají zabudovanou baterii. Ta umožňuje fungování čerpadla i za zataženého počasí.

Nenašli jste odpovědi na Vaše otázky? Kontaktujte nás.