Úvod » Obrubníky v zahradě

Obrubníky v zahradě

Potřebujete oddělit trávník od okrasných záhonů nebo  zpevněných cest?  Nebo potřebujete v zahradě ohraničit solitér ? Nabídneme Vám výběr nejčastěji používaných  druhů  materiálů, které jsou vhodné na rozhraní různých materiálů používaný v zahradě či parku.

Hledáte vhodný materiál pro oddělení různých materiálů Ve Vaší zahradě? Pojďte se s námi podívat, jaké materiály můžeme použít  pro ohraničení okrasných záhonků, solitérů nebo zpevněných cest.  Pokud vybereme správný materiál, nebudeme muset již řešit prorůstání trávníku do záhonku, mísení  ozdobných kamínků s mulčovací kůrou a pod.

Druhy materiálů, které lze použít:

 • Beton
 • Dřevo
 • Plast

Betonové zahradní obrubníky  nebo palisády

Betonové zahradní obrubníky jsou vhodné pro ohraničení chodníků a přístupových cest. Na trhu je široký výběr betonových obrubníků nebo palisád. Betonové obrubníky nebo palisády se osazují do betonového lože.  Měly by být zafixovány do třetiny své výšky v betonu.

V zahradě můžeme použít i tzv. betonové trávníkové obrubníky, které slouží k oddělení travnatých ploch např. od zeleninových či květinových záhonů. Trávníkové obrubníky mají oblé zakončení, vysokou pevnost a odolnost proti posypovým solím a UV záření, jsou mrazuvzdorné. Betonové trávníkové obrubníky můžete volit dle barvy, která je vhodná pro Vaši zahradu. V nabídkách jsou obvykle v barvě šedé, karamelové, ale i červené nebo žluté.

 
 • pevnost
 • odolnost proti posypovým solím a UV záření
 • dlouhá životnost

Dřevěné palisády do zahrady

Dřevěné palisády jsou hladce ofrézované kulatiny nebo půlkulatiny, které jsou na jedné straně ukončeny fazetou. Jedná se o další prvek, který se používá k oddělení dvou částí zahrady nebo se pomocí palisády zpevňuje terén v zahradě či kolem domu.

Na trhu jsou různé typy a velikosti palisádových sloupků či řetězových palisád. U řetězových palisád jsou jednotlivé sloupky pospojovány drátem nebo PVC páskou. Všechny palisádové sloupky i řetězové palisády jsou vyrobeny z jehličnanového dřeva, které v základním provedení není povrchově ošetřeno. Neimpregnované palisády mají ve venkovním prostředí, na zahradě či kolem domu, mnohem kratší životnost než palisády impregnované. Životnost palisád závisí na druhu dřeva, jeho struktuře a schopnosti příjmu impregnované látky. Dalším faktorem, který má vliv na délku životnosti dřevěných palisád jsou venkovní podmínky.

 • přírodní materiál
 • snadná realizace
 • ohraničení květinových záhonů
 • zpevňování terénu
 • vytváření schodů

Plastové obrubníky v zahradě

Na trhu existuje velké množství plastový obrub a obrubníků do zahrady a kolem domu.  Obruby mají různé tvary, výšky a jsou vyrobeny z různých plastových materiálů. Barevně jsou v barvách hnědé, zelené nebo černé. 

Mezi klasické obruby záhonů v zahradách můžeme zařadit např:

 • obruby záhonů od společnosti GARDENA
 • zahradní obrubníky značky GARDEN
 • neviditelné obrubníky NAKA

Obruby záhonů od společnosti GARDENA

 • snadno a rychle vytvoříte čisté okraje záhonů pro esteticky příjemný vzhled a zřetelné oddělení záhonu a trávníku
 • brání šíření kořenů a přerůstání rostlin a trávník neprorůstá do záhonu
 • vysoce kvalitní plast obruby záhonů je odolný proti povětrnostním vlivům a má dlouhou životnost

Obruby záhonů od společnosti GARDENA jsou na trhu v barvě zelené nebo hnědé. Záleží pouze na Vás, jakou barvu si vyberete, hnědou v barvě půdy nebo zelenou v barvě trávníku. Obruba pak splývá s okolím a nepůsobí rušivě. V nabídce je tato obruba ve výšce 9cm, 15cm a 20 cm.

 

Zahradní obrubníky značky GARDEN

Dalšími plastovými obrubami na trhu jsou zahradní obrubníky značky GARDEN. Na trhu jsou tyto plastové obrubníky v různých provedeních a barevných variantách.

 • snadno a rychle vytvoříte čisté okraje záhonů pro esteticky příjemný vzhled a zřetelné oddělení záhonu a trávníku
 • spolehlivě zabraňuje prorůstání trávníku
 • odolný proti poškození běžnými zahradními sekačkami a strunovými sekačkami
 • vysoce kvalitní plast obruby záhonů je odolný proti povětrnostním vlivům a má dlouhou životnost
GARDEN DIAMOND JUNIOR

Často používané jsou např. obruby GARDEN DIAMOND JUNIOR, které jsou vyrobeny v různých variantách barvě černé, hnědé nebo zelené. Standardně se jedná o výšku 0,1 m a délky 6 m nebo 12 m. V černém provedení lze zakoupit obruby GARDEN DIAMOND JUNIOR v tl. 6 mm nebo 8 mm.

GARDEN EDGE

Další obrubou z řady GARDEN jsou obrubníky GARDEN EDGE. Obrubník je vhodný pro profesionální oddělení trávníku od okrasných záhonů, zpevněných cest, ale i pro ohraničení solitérů v zahradě nebo parku. Instalace je jednoduchá. Po aplikaci je zcela neviditelný a skrytý, neruší přechody mezi trávníkem a okrasnými záhony. Dovoluje aplikace do pravého úhlu i do jakýchkoli požadovaných tvarů. Na trnu je v barvě černé a zelené v délce 9 m a výšce 0,12 m.

GARDEN FENCE

Posledním z řady GARDEN je plastový obrubník GARDEN FENCE. Tato plastová obruba efektivně oddělí trávník od květinového záhonu. Plastový obrubník GARDEN FENCE je  pevný,  odolný vůči mechanickému poškození a nepříznivému vlivu slunečního záření. Je možné ho kdykoliv odmontovat a bez rizika poškození rostlin přemístit na jiné místo. Na trhu je v barvě hnědé a v délce 5,9 m a výšce 0,16 m.

 

Neviditelné obrubníky NAKA

Dalšími z řady plastových obrubníků vhodných do zahrady jsou plastové obrubníky českého výrobce vyráběné pod značkou NAKA. Neviditelný obrubník umožňuje téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Obrubník je konstruován tak, aby po instalaci nijak nenarušoval ráz zahrady (instaluje se do výšky povrchu terénu). Neviditelné obrubníky mohou oddělovat různé druhy materiálů, které jsou kolem domu či v zahradě použity. Jedná se např.:

 • trávníkové plochy
 • štěrk a kačírek
 • mulčovací kůra
 • zámková dlažba

Montáž neviditelných obrubníků je snadná, rychlá, čistá a levná. K terénu se obrubníky připevňují pomocí plastových či kovových hřebů. Volba hřebů závisí na terénu (měkčí terén = plastové hřeby, silně kamenitý terén = ocelové hřeby). Na jeden metr doporučujeme použít tři hřeby.

 

Napojování obrubníků je díky připravenému zámkovému systému nenáročné a po spojení vzniká kompaktní pás bez mezer. 

Obrubník se instaluje do výšky povrchu terénu. Umožňuje tak téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Je-li jednou z oddělovaných ploch trávník, uložíme neviditelný obrubník konstrukční částí směrem do trávníku. Trávník kořenovým systémem obrubník po čase ještě lépe upevní. V případě, že budeme používat tkanou či netkanou textilii, umístíme obrubníky opačně (konstrukční částí do záhonu) a pomocí hřebu textilii přichytíme. Obrubník stačí jednoduše na rubové straně nastřihnout a stane se ohebným a lehce tvarovatelným. To umožňuje, podle představ a požadavků, velice snadno formovat vnitřní i vnější oblouky a zatáčky.

 • snadná instalace
 • snadné napojování a tvarování dle potřeb
 • vysoce kvalitní plast s dlouhou dobou životnost
 • lze do něho uložit jednoduchou elektroinstalaci

Neviditelné obrubníky NAKA jsou v nabídce v délce 1 m s výškami 45 cm, 60 cm, 80 cm a 100 cm.

Postup při instalaci neviditelného obrubníku NAKA:

 1. připravíme si obrubníky, kotvící hřeby, nářadí
 2. pokud budeme vytvářet oblouky, obrubníky na rubové straně nastříháme, vždy ve středu každého pole
 3. požadovaný tvar si vytyčíme pomocí obrubníků, které lehce přichytíme pomocí kotvících hřebů
 4. spojování obrubníků se provádí pomocí připravených zámků. Obrubníky po spojení vytvářejí kompaktní pás bez mezer
 5. rýčem opatrně obryjeme celou délku obrubníků minimálně do patřičné hloubky (tj. 45 nebo 60 mm podle typu obrubníků). Terén odstraníme v šířce asi 10 cm a drny uložíme pro pozdější použití
 6. podklad pečlivě srovnáme pro uložení obrubníků v patřičné výšce (tak aby horní hrana obrubníků byla po uložení ve výšce terénu)
 7. obrubníky, které dosud vytyčovaly tvar, uvolníme a opatrně přemístíme do odkopané části terénu tak, aby rovná strana neviditelného obrubníku byla ve směru k výplni chodníku (např. dlažby nebo štěrku) nebo záhonku
 8. uložené obrubníky zakotvíme do terénu pomocí plastových (měkký terén) případně ocelových (velmi tvrdý, kamenitý terén) hřebů. Hřeby rozmisťujeme podle potřeby, zpravidla stačí 3 kusy na 1 metr délky
 9. obrubníky zasypeme z vnější strany potřebným materiálem, v případě travnatého pozemku uložíme zpět drny, přišlápneme je a po skončení práce prolejeme řádně vodou

Zdroj: https://www.neviditelnyobrubnik.cz/