Úvod » Jak vybrat okružní pilu (cirkulárku)
|

Jak vybrat okružní pilu (cirkulárku)

Topíte dřevem? Pak je nejvyšší čas nachystat zásobu dřeva na zimu.  Pro přípravu dřeva na zimu můžete využít řetězové pily s benzinovým motorem. Benzinové pily však využijete hlavně při přípravě dřeva v lese. Zde jsou benzínové pily vynikajícím pomocníkem při kácení  a  následné přípravě palivového dříví.

Při řezání dřeva na topení u domu či  na chalupě  je vhodnější použít kolébkovou pilu.  Kolébková pila  neboli cirkulárka s kolébkou umožňuje velmi rychlou práci v pohodlné, vzpřímené poloze. Její obsluha je naprosto snadná. Kotoučové pily se používají pro přípravu dřeva  velice dlouho. Předchůdcem dnešních kolébkových pil byly  staré dobré cirkulárky.

Cirkulárky

Cirkulárky byly velice oblíbené, ale z hlediska bezpečnosti měly velké nedostatky.  Příprava palivového dřeva na starých cirkulárkách byla  velice nebezpečná.  Cirkulárka na dřevo, to byl v podstatě  pilový kotouč a stůl, ze kterého byl pilový kotouč vysunut do poloviny jeho výšky. Zcela chyběl kryt na cirkulárku  a další bezpečnostní prvky.

 • chybí kryt a další bezpečnostní prvky

Za bezpečného nástupce cirkulárek jsou považovány právě  kolébkové pily.

Kolébkové pily

Bezpečnost

O to, aby řezání dřeva na topení bylo bezpečné,  se stará konstrukce kolébky a pohyblivý kryt. Pohyblivý kryt zakrývá pilový kotouč po celou dobu řezu. Kolébka má speciální prolisy proti protočení polena. Pohyb dřeva do pily probíhá pomocí kolébky, ne tedy tlačením po stole jako u původních cirkulárek. Pokud se týká bezpečného používání jsou podrobné informace uvedeny vždy v návodech, které jsou přiloženy ke stroji. Kolébková pila by měl být  odolná vůči překlopení, měla by mít bezpečnostní vypínač a kotouč vybaven účinnou brzdou.  Pro snadnou a bezpečnou manipulaci jsou vhodná pevná pojezdová kola.

 • kryt pilového kotouče
 • bezpečnostní vypínač
 • účinná brzda
 • pevná pojezdová kola

Výkon a typ dřeva

Cirkulárku s kolébkou (kolébkovou pilu) vybírejte tak, aby vyhovovala Vašim požadavkům. Pokud zpracováváte polena z měkkého dřeva jako je např. smrk, borovice, modřín, olše nebo lípa a polena menšího průměru /kolem 15cm/, postačí kolébková pila slabšího výkonu s menším průměrem kotouče. Většinou se jedná o kotouče s průměrem 400 nebo 500 mm. Na větší průměry polen /kolem 25cm/ a tvrdou kulatinu jako je dub, buk, bříza nebo habr vybírejte kotoučovou pilu se silnějším motorem a robustní konstrukcí. Mělo by se jednat o kotoučové pily s kotoučem o průměru 700 m.

Typ motoru

Při výběru kolébkové pily je potřeba zohlednit typ motoru.

 1. kolébkové pily s motorem na 230 V
 2. kolébkové pily s motorem na 400 V

Kolébkové pily na 230 V zapojíte do klasické zásuvky

Zde je třeba upozornit na dostatečně silný jistič. Jestliže je potřeba k připojení prodlužovací kabel, přesvědčte se, zda jeho průřez dostačuje pro příkon proudu pily. Minimální průřez 1,5 mm², od délky kabelu 20 m 2,5 mm². Pro připojení nepoužívejte vadná nebo poškozená napájecí vedení. Kotoučová pila připojena na 230 V musí mít jištění 16 A.

Kolébkové pily s třífázovám motorem připojíte k elektrické síti 400 V/50Hz, která má ochranu proti podpětí, přepětí, nadproudu a proudový chránič

Pro připojení pily je potřeba přívodní kabel s pěti vodiči. Zásuvka je pětipólová (16 A). Pokud se rozhodnete pro cirkulárku s motorem na 400 V, přesvědčte se, že máte k dispozici tři fáze, tedy 400 V a jističe 16 A.

Pilový kotouč

Pilový kotouč je srdcem každé cirkulárky a  by měl být zkontrolován před každým použitím. Pokud  pilový kotouč před začátkem řezání nezkontrolujete, riskujete to, že dřevo nebudete moci pořezat, ale i to, že dojde při řezání dřeva tupým kotoučem k úrazu. Při dlouhodobém používání dochází k tomu, že pilový kotouč je nejen tupý, ale má navíc ohnuté zuby, není efektivní. Práce s kotoučovou pilou s tupým pilovým kotoučem je velice nebezpečná.

Životnost kotouče

Životnost kotouče není neomezená a na celkovém stavu se podepisují i vnější vlivy, například nesprávné skladování, během kterého dojde k narušení vnitřní struktury. Takový pilový kotouč se téměř jistě zlomí. Na životnost kotouče má rovněž vliv také materiál, ze kterého je pilový kotouč vyroben. Nejkvalitnější pilové kotouče pro kolébkové pily jsou vidiové. Současné cirkulárky s kolébkou mají kotouče, na jejichž výrobu jsou použity pouze nejlepší ocelové materiály s velkou pevností a odolností v krutu. Zuby pily jsou robusnější než u řetězových pil.

Výběr kotouče

Pro výběr správného pilového kotouče je důležitý průměr, který musí odpovídat typu pily. Konkrétní informace najdete vždy v návodu ke kolébkové pile.

Nikdy nepoužívejte kotouč s menším nebo větším průměrem, neboť dojde k narušení bezpečnostních prvků pily a riskujete úraz při práci s touto pilou.

Při práci s pilou je potřeba pilový kotouč také chránit. Pokud se chystáme řezat staré trámy či prkna, je potřeba před samotným řezáním odstranit hřebíky a během samotného řezání dřeva se hřebíkům vyhýbat. Když řežeme novou kulatinu, je potřeba dávat pozor a snažit se vyhnout sukům. Pokud dojde k otupení zubů pilového kotouče, nechte kotouč nabrousit, popřípadě můžete vyměnit za nový kotouč.

Výrobci kolébkových pil na českém trhu

Na trhu jsou kolébkové pily od různých výrobců.

 • Jedná se o kolébkové pily českého výrobce VARI, který uvádí na trh dva modely, a to KP-700 a KP-500.
 • Velmi kvalitní kolébkové pily jsou od německého výrobce Scheppach.

Cirkulárky VARIScheppach jsou uváděny na trh jak v provedení s motorem na 230 V , tak i s motorem na 400 V.

 • Na českém trhu jsou dále  kolébkové pily modelové řady GWS od  předního německého výrobce strojů, nářadí a techniky společnosti GÜDE. Nová konstrukční řada cirkulárních pil GWS splňuje požadavky na bezpečnost dřevozpracujících strojů (kotoučových pil) podle technické normy ČSN EN 1870-6:2017.
 • Rovněž velice kvalitní jsou kolébkové pily uváděné na trh pod značkou Lumag německého výrobce LUMAG GmbH. Společnost LUMAG se specializuje na produkci a prodej štípačů dřeva, kotoučových pil, řezaček dlažeb a kamene a další stavební techniku.

Naše nabídka kolébkových pil

V naši nabídce najdete cirkulárky s kolébkou dvou značek – kolébkové pily VARI a kolébkové pily /cirkulárky/ Sheppach .

Kolébkové pily značky VARI jsou na trhu ve dvou modelech, ze kterých můžete vybírat.

 1. KP-500 s motorem na 230 V
 2. KP- 700 s motorem na 400 V

Kolébková pila KP – 500 má robustní konstrukci a silný elektromotor, který přímo pohání vidiový pilový kotouč o průměru 505mm.  Přímý pohon Direct Drive je umožněn díky speciálně navržené konstrukci elektromotoru a uložení hřídele. O bezpečné řezání se stará konstrukce kolébky a pohyblivý kryt, který zakrývá pilový kotouč po celou dobu řezu. Kolébka je vybavena speciálními prolisy proti protočení polena.

Kolébková pila VARI KP-700
KP-700

Hledáte kotoučovou pilu s kolébkou s vyšším výkonem a větším kotoučem? Od značky VARI Vám můžeme nabídnout kolébkovou pilu  KP-700 s třífázovým elektromotorem o výkonu 5000 W a s řezným vidiovým kotoučem o průměru 700 mm. Přímý pohon Direct Drive je umožněn díky speciálně navržené konstrukci elektromotoru a uložení hřídele. O bezpečné řezání se stará konstrukce kolébky a pohyblivý kryt, který zakrývá pilový kotouč po celou dobu řezu. Kolébka je vybavena speciálními prolisy proti protočení polena. Pila je vybavena transportními kolečky pro pohodlnou manipulaci. Pro připojení pily je potřeba přívodní kabel s pěti vodiči. Zásuvka je pětipólová (16 A).

 

Kolébkové pily /cirkulárky/ značky Scheppach jsou rovněž moderní a bezpečnou variantou oblíbené cirkulárky.

 • snadná obsluha
 • automatické vrácení podavače do výchozí pololohy
 • ruce mimo dosah pilového kotouče
 • tvar a speciální výstupky na kolébce neumožňují protáčení polen při řezání
Kolébková pila Scheppach HS 510 - cirkulárka 230 V
HS-510

V nabídce jsou menší kolébkové pily Scheppach na 230 V , a to kolébková pila/cirkulárka/ HS 410 a kolébková pila/cirkulárka/ HS 510.

Srdcem těchto kolébkových pil značky Scheppach je kvalitní TCT pilový kotouč se zuby z tvrdokovu a s optimálním tvarem pro hladké řezání. Má velmi bohatě dimenzované uložení bez vůlí, což je základní předpoklad dlouhé životnosti celého ústrojí. Kotouč má účinnou brzdu, která ho dokáže velmi rychle zastavit.

Kolébková pila Scheppach HS 730 - cirkulárka 400 V
HS 730

Pokud vybíráte kotoučovou pilu s větším výkonem jsou od značky Scheppach v nabídce i cirkulárky na 400 V/50Hz,pak správnou volbou je kolébková pila HS 720 nebo kolébková pila HS 730.

Jedná se o profesionální cirkulárky s kolébkou, které zvládnou pořezat velké množství dřeva. Tyto pily, mimo chatařů či vlastníků rodinných domů, využívají i společnosti, zabývající se údržbou zahrad, zpracováním dřeva, prořezáváním stromů, popřípadě farmáři, menší venkovská hospodářství apod.

 
 • kvalitní TCT pilové kotouče
 • odolné vůči překlopení
 • bezpečnostní vypínač a účinná brzda