Úvod » EPDM fólie a jejich využití
|

EPDM fólie a jejich využití

Kaučuková fólie – EPDM je vysoce kvalitní hydroizolační membrána ze syntetického kaučuku, která je navržena tak, aby obstála ve zkoušce času. Na trhu je několik druhů kaučukových fólií od různých výrobců. My se zaměříme na kaučukové membrány, které jsou především využívány při výstavbě jezírek a nádrží od dvou světových výrobců kaučukových membrán, a to americké společnosti Firestone a německé společnosti Oase.

Složení kaučukové fólie (co je kaučuková fólie?)

Kaučuková fólie – EPDM je vysoce kvalitní hydroizolační membrána ze syntetického kaučuku navržená tak, aby obstála ve zkoušce času. Kaučuková membrána je  vysoce odolná  vůči UV záření, vysokým teplotám, oxidaci a mrazu. Vynikající odolnost  EPDM fólie umožňuje zachovat  výborné mechanické vlastnosti této kaučukové membrány mnoho let, i když je  fólie vystavena povětrnostním vlivům.  Díky své chemické inertnosti a odolnosti vůči řasám a mikroorganismům membrána EPDM neuvolňuje chemikálie do životního prostředí. Testy provedené Water Research Center (WRc) ve Spojeném království ukazují, že je bezpečná pro vodní faunu.

 

Druhy kaučukových fólií

Na trhu je několik druhů kaučukových fólií od různých výrobců. My se zaměříme na  kaučukové membrány, které jsou především využívány  při výstavbě jezírek a nádrží od dvou světových výrobců kaučukových membrán, a to americké společnosti Firestone a německé společnosti Oase.

 EPDM robustní membrány  mají vynikající mechanické vlastnosti.  Kaučukové  jezírkové fólie splňují vyšší nároky na pevnost a životnost. Jsou velmi pružné a zůstávají pružné i při nízkých teplotách až do -60°, což umožňuje pokládku po celý rok. Velká průtažnost až 300% (folie je schopná vytvarovat se ke svému podkladu a poté se vrátit zpět do původního tvaru). EPDM fólie mají největší odolnost proti průrazu oproti ostatním materiálům. Kaučukové membrány jsou stálé vůči UV záření, příznivé k životnímu prostředí – jsou inertní s nízkým vlivem na životní prostředí při výrobě a používání. Jejich předpokládaná  životnost je 50 let.   U těchto fólií nezáleží na tom, jakou stranou se pokládají dolů.

Pokud preferujete nejvyšší kvalitu, je kaučuková fólie jednoznačná volba.

  • vynikající mechanické vlastnosti
  • velká průtažnost až 300%
  • vysoká odolnost proti průrazu
  • dlouhá životnost

V nabídce najdete EPDM fólie těchto výrobců:

EPDM membrány značky Firestone

Při výstavbě jezírek jsou nejčastěji používány kaučukové membrány od amerického výrobce Firestone:

  • kaučuková fólie EPDM značky PondGard v tloušťce 1,0mm,
  • kaučuková fólie EPDM značky  GeoGard v tloušťce 1,5mm

EPDM membrány značky Oase

Při výstavbě jezírek jsou také používány kaučukové membrány od německého  výrobce Oase:

  • EPDM kaučuková fólie OaseFol v tloušťcě 1,0mm
  • EPDM kaučuková fólie EuroFol v tloušťce 1,0mm

Nabízené membrány PondGard, GeoGard a OseFol mají hladký povrch a nezáleží na tom, jakou stranou se pokládají dolů. Novinkou je kaučuková fólie EuroFol, která má hrubý povrch, což je ideální místo k osídlení mikroorganismy. Rovněž tato EPDM membrána má vysokou pevnost v průtažnosti a tahu a ani u těchto kaučukových  fólií nezáleží na tom, jakou stranou se pokládají dolů. 

Velikosti kaučukových fólií

Kaučukové fólie  se vyrábí  v šířkách od 3,0m až do 15,25m. V rolích je navinuto 30 bm nebo 30,48 bm. Zde záleží na druhu kaučukové fólie. Kaučukové membrány značky EuroFol mají odlišné šířky  od ostatních druhů membrán a na roli je vždy 30,0 bm. Při výběru vhodné fólie pro výstavbu jezírka je důležité vybrat správnou velikost. Správnou velikost jezírkové fólie zjistíme buď přeměřením jámy, kterou máme pro jezírko nachystanou nebo dle pomocného vzorce.

  • Délka fólie /m/ = délka jámy /m/  +  2 x největší hloubka /m/  +  2 x 0,5m/přesah/
  • Šířka   fólie /m/ = šířka  jámy /m/  +  2 x největší hloubka /m/  +  2 x 0,5m/přesah/

Možnosti využití kaučukových fólií

Výstavba jezírek a nádrží

Instalace a montáže  EPDM membrán  jsou extrémně jednoduché a umožňují dokonalé zakončení. Řada příslušenství Firestone a flexibilita membrány umožňují utěsnit i ty nejsložitější detaily. Není potřeba žádné speciální vybavení a počet švů je omezen díky velkým rozměrům jezírkových plachet (pokrytí od 93 m² do 930 m²). 

Kaučukové membrány jsou vhodné pro stavbu dekoračních a zahradních jezírek, potoků, vodopádů, fontán, koupacích jezírek a přírodních koupališť. 

Kaučukové fólie tloušťky 1,5mm značky GeoGard jsou určené pro větší projekty a náročné aplikace, např. komerční nádrže, zemědělské nádrže, zavlažovací kanály nebo zasněžovací nádrže. 

Stavebnictví

Velké využití mají EPDM membrány ve stavebnictví. Kaučukové fólie jsou vhodné např. pro:

  • izolaci malých plochých střech (střechy, verandy, zahradní altány, okapy aj.)
  • izolování industriálních, komerčních a rezidenčních střech
  • pro zelené střechy a fotovoltaické systémy
  • izolace jímek a nádrží
  • izolace základů budov


Spojování kaučukových fólií

  1. Kaučukovou fólii můžete spojovat pouze lepením. K lepení můžete jednak využít lepidlo Heissner , u kterého  1 litr lepidla vystačí na 10  bm lepeného spoje. Ideální je pro menší spoje např. pro spojení kaučukové fólie na potůček.
  2. Druhým způsobem lepení kaučukových fólií je prostřednictvím  spojovací páskyaktivátoru s čističem od firmy Firestone.  Balení 3,78 l aktivátoru s čističem  značky Firestone na lepení kaučukové fólie vystačí na spoj o délce 68 bm  a šířce 15 cm. Tyto spoje jsou kvalitnější a spolehlivější.

Přesný návod, jak postupovat při tomto lepení najdete zde:

  • očistěte fólii v místě lepení
  • pomocí například drátěnek zdrsníte povrch lepené fólie pro dokonalý spoj
  • nanesete aktivátor na jednu stranu fólie
  • po oschnutí aktivátoru, což je několik vteřin až minut (podle okolní teploty), nalepte spojovací pásku na fólii černou stranou k sobě a přitlačte válečkem přes voskový papír na pásce
  • druhou vrstvu fólie nachystejte stejně jako první (očistit a zdrsnit)
  • po stržení voskového papíru z pásky naneste aktivátor na druhý díl fólie
  • po oschnutí aktivátoru, což je několik vteřin až minut (podle okolní teploty), nalepte fólii na spojovací pásku a přitlačte válečkem a opět “zaválečkujte”