Úvod » Články » Závlaha » Závlaha záhonů a solitérních rostlin

Závlaha záhonů a solitérních rostlin

Nechcete, aby Vám usychaly rostlinky  nebo zelenina na  záhonu? Potřebujete zavlažovat keře a stromy i když nejste doma? Uvedeme si několik možných způsobů, jak zajistit Vašim rostlinám dostatečnou zálivku.

Závlaha stromů

Zavlažovací vaky

Nejjednodušší způsob, jak zajistit dostatečné množství vody ke stromům je použití tzv. zavlažovacích vaků.  Zavlažovací vaky se používají  pro nově vysazené či vzrostlé stromy v období sucha. Použití je obvyklé jak v parcích či na veřejných plochách, tak na zahradách.

Zavlažovací vaky ke stromům tvoří nezávislý systém kapkové závlahy, kdy je vak ručně naplněn závlahovou vodou a ta je poté postupně uvolňována přímo ke kmenu stromu v řádu hodin. Použití vaku tak šetří náklady za automatický závlahový systém či ho nahrazuje v lokalitách, kde je jeho použití nevhodné či nemožné. Zároveň zavlažovací vaky umožňují značnou úsporu času obsluhy, kdy není potřeba závlahovou vodu vlévat postupně ke stromu s ohledem na infiltraci, ale o pomalou a rovnoměrnou distribuci se postarají kapkovací otvory.

  • šetří náklady
  • snadná a rychlá instalace
  • rovnoměrná závlaha přímo ke kořenovému sytému

Zavlažovací vaky jsou vyráběny z PVC v několika velikostech. Efektivní objem je závislý na průměru kmenu, kolem něhož je vak obepnut. Doporučujeme používat pro kmeny do průměru 15 cm. U větších průměrů je možné umístit vak k podpůrnému kůlu či pomocí zipu spojit dva a více vaků dohromady. Rovnoměrná závlaha je zajištěna po dobu 5 – 7 hodin.

Povrchová závlaha kapkovací hadicí

Jedná se o velmi rozšířenou metodu ve státech jižní Evropy, největší výhodou jsou nízké pořizovací náklady a poměrně vysoká efektivita závlahy. Řešení spočívá v napojení kapkovací hadice na vývody rozvodného potrubí. Kapkovací hadice se obtočí kolem stromu. Vhodným místem použití jsou okrajové části měst, okolí tranzitních komunikací a u stromů nižší hodnoty.

Kapkovací potrubí nadzemní

Kapkovací potrubí nadzemní

Je určeno pro nadzemní instalaci a patří mezi nejrozšířenější formu závlahy keřových výsadeb. Kromě zahrad a parků je vhodné i pro skleníky. Běžně je součástí automatických závlahových systémů na zahradách rodinných domů, kde doplňuje systém výsuvných postřikovačů.
Kapkovací potrubí se používá nejčastěji o Ø 16 nebo 20 mmJedná se o potrubí černé nebo hnědé barvy, které je po určitých vzdálenostech (spon) vybaveno integrovanými kapkovači se šesti výtokovými otvory, ze kterých vykapává/vytéká voda o průtoku 2,0 – 4,0 l/hod. Vzdálenost kapkovačů – spon – se nejčastěji používá 30 cm, ale je možné běžně zakoupit kapkovací potrubí se sponem 20, 30, 40, 50 a 60 cm. Pro spojování potrubí se zde používají nástrčné tvarovky PP/ABS, nebo DF tvarovky se zajišťovací maticí. Maximální délka potrubí je vždy závislá na vstupním tlaku, sklonu, sponu kapkovačů, výtoku z kapkovačů a emisní uniformitě. Potrubí je vhodné po 1 – 2m fixovat zemními úchyty.

Mikrozávlaha

Tento způsob zavlažování spočívá v přesném dávkování vody na požadovanou plochu přímo ke kořenovému systému rostlin. Slouží k zavlažování keřových výsadeb, stromů nebo solitérních rostlin. Vyznačuje se tedy vysokou rovnoměrností zálivky při nízké spotřebě vody. Mikrozávlaha musí být napojena na samostatnou sekci. Mikrozávlaha pracuje většinou při výrazně nižších tlacích a průtocích než klasická závlaha trávníkových ploch postřikem. Při kombinaci se systémem postřikovačů, který pracuje při tlaku cca 3,5 – 5,5 barů, nesmíme zapomenout na kompenzaci tlaku. Pokud je rozdíl pracovních tlaků vyšší nebo potřebujeme tlak zredukovat na nižší hodnotu (pod 2 bary), můžeme za sekční elektromagnetické ventily instalovat tlakové redukční ventily LO-FLO nebo HI-FLO. Ty nám zajistí vstupní tlak do sekce mikrozávlahy na hodnotě 1,05 resp. 1,4; 1,7; 2,1 nebo 2,8 baru dle použitého typu ventilu.

Druhy:

  • bodová mikrozávlaha
  • závlaha mikropostřikem

Bodová mikrozávlaha

Kapkovače iDROP

Bodová mikrozávlaha se připojuje přímo do pružného a měkkého rozvodného potrubí (Irimon Quick Joint QJ20, SP 16 PLUS nebo rozvodné potrubí pro mikrozávlahu PN6 Ø 16mm).

Voda vykapává z kapkovačů přímo ke konkrétním rostlinám. Kapkovače  jsou vhodné k zavlažovaní samostatných keřů a rostlin nebo jejich skupin v květináčích, sklenících, na terasách, skalkách nebo v zimních zahradách.  Jedním z nejvíce používaných modelů jsou kapkovače iDROP. Tento model kapkovačů lze také použít jako připojovací adaptér pro připojení kapkovacích jehel.

Deštníkový mikrozavlažovač MINI BUBBLER

Dalším modelem kapkovačů jsou kapkovače MIDI DRIP, u kterých voda vykapává z kapkovače přímo ke konkrétní rostlině, nastavitelný výtok od 2,8 l/h do 4,9 l/h.

K bodové závlaze rostlin jsou určeny také kapkovače ASTA DRIP, kdy se jedná o kapkovací bodec. Díky kompenzaci tlaku dodává přesné množství vody přímo do kořenové zóny rostlin. V pěstebnách, školkách, prodejnách a zahradnických centrech, sklenících, na terasách a balkónech využijete i kapkovací jehly. Mezi bodové kapkovače zařazujeme i deštníkový mikrozavlažovač MINI BUBBLER. Mikrozavlažovač s deštníkovým efektem závlahy slouží k řízenému intenzivnímu bodovému zavlažovaní samostatných keřů a rostlin. Využívá se ve sklenících, na terasách, balkónech, v zimní zahradách, na skalkách apod.

Závlaha mikropostřikem

mikrorozpraš. MSJ 360 1mm
Mikropostřikovač MIKRO SPRAY

Rozlišujeme závlahu mikropostřikem spodní a závlahu mikropostřikem horní. Mikropostřik se liší od běžného postřiku jemností paprsku vody a délkou dostřiku. Poloměr dostřiku mikropostřikovačů se pohybuje cca od 2 m do 7 m. Na trhu je velké množství mikropostřikovačů pro spodní závlahu. Mezi nejčastěji používané patří např. mikropostřikovače CF DOWNSPRAY, které jsou vhodné pro zavlažování rostlin v květináčích na balkoně, terasách a ve větších truhlíkách. Dalším typem jsou bodové paprskové mikropostřikovače SHRUBBLER nebo rotační mikrorozprašovače ROTOR  SPRAY či mikropostřikovače MIKRO SPRAY.

Mikrorozpr. CFd 360, 0,8mm
Mikropostřikovače CF DOWNSPRAY

Pro horní závlahu mikropostřikem  ve sklenících a v okrasných školkách a pěstebnách jsou vhodné mikropostřikovače závěsné. Jedná se např. o závěsný mikropostřikovač MINICOMPACT nebo závěsné mikropostřikovače založené na principu mlžení. Mlžící trysky v kombinaci s omezovačem vykapávání pro mlžící trysky je možné použít k ochlazování klimatu, zvyšování vlhkosti vzduchu nebo jako velmi jemná závlaha shora dolů ve skleníkových aplikacích.

Zdroj: IRIMON, spol. s r.o.