Úvod » Slovník pojmů » CH » Jak funguje Automatický závlahový systém
|

Jak funguje Automatický závlahový systém

Automatické závlahové systémy  zajišťují automatickou zálivku trávníkových ploch,  stromů, solitérů, ale i záhonků se zeleninou.  Nejen, že vaše rostliny mají stále dostatek vláhy, ale díky automatickému závlahovému systému  efektivně hospodaříte s vodou. V tomto článku se budeme věnovat automatickému závlahovému systému značky HUNTER.

Automatické závlahové systémy HUNTER  jsou systémy vysoké kvality, které zajišťují automatickou zálivku  trávníků, ale i solitérů či zeleninových záhonů. Díky správnému rozmístění postřikovačů a prvků kapkové závlahy nebo jiného typu mikrozávlahy se výrazně zvýší efektivita zalévání. Voda se k trávníku i dalším rostlinám a stromům dostává v nočních a brzkých ranních hodinách, tím se snižuje její odpar. Množství vody je možné přesně dávkovat tak, aby byla plně využita, nedochází k plýtvání ani k přebytečnému odtoku vody bez užitku pryč.  Spotřeba vody se snižuje až o 30 %, čímž se  snižují i náklady na její provoz. 

  • úspora spotřeby vody až o 30 %

Jak automatický závlahový systém funguje?

Ovládání závlahového systému HUNTER je plně automatické. Řídící jednotka je vždy připojena na dešťové čidlo, které zajišťuje vypnutí zavlažování v případě dešťových srážek. K  automatickému závlahovému systému je možné připojení dalších speciálních čidel a senzorů. Jedná se např. o senzory větru,  senzory průtoku, senzory  půdní vlhkosti nebo kompletní meteostanice. Ovládací jednotky klasického typu fungují na principu vytvoření “závlahového kalendáře” , což je plán zavlažování na jednotlivé dny v týdnu s přesnými časy začátku závlahy a její délky. K přerušení závlahy z důvodu dešťových srážek pak dává impuls právě dešťové čidlo.

Nejmodernější ovládací jednotky je dnes možné spravovat dálkově díky softwaru Hunter Hydrawise.  Tyto jednotky jsou připojené přes wifi k internetu a vy ovládáte závlahový systém snadno pomocí chytrého telefonu, tabletu či pc.  Tyto nejmodernější  jednotky jsou již napojeny na meteostanice ve svém okolí a dokážou vyhodnocovat potřebu závlahové dávky s předstihem. Reagují také průběžně na aktuální počasí a samy určují, jaké množství vody rostlinám a trávníku je potřeba dodat.  Kdy a jak zavlažovat se dozvíte v následujícím článku.

Co tvoří automatický závlahový systém HUNTER

Automatické zavlažování Hunter je komplexní systém, který se skládá z  ovládací jednotky, zdroje vody, což je  čerpadlo nebo přípojka na  vodovodní potrubí, dále jsou součástí  elektromagnetické ventily. Samotnou závlahu zajišťují jednotlivé postřikovače nebo kapkovače, které jsou umístěny na konci celého systému. Všechny komponenty od přípojky na zdroj vody (kromě ovládací jednotky) jsou umístěny pod povrchem a nijak neomezují uživatele zahrad či parků. Dále uvádíme krátký přehled nejpoužívanějších součástí automatického závlahového systému  pro zavlažování trávníku.   vlaze výsadeb,  zeleninových či květinových záhonů se budeme věnovat samostatně.

Ovládací jednotky Hunter

Ovládání automatického závlahového systému je tvořeno centrálně. Ovládací jednotka je umístěna buď venku, pak hovoříme o externích ovládacích jednotkách, nebo může být umístěna uvnitř objektu, pak hovoříme o interních ovládacích jednotkách. Druhy ovládacích jednotek vhodné pro automatický závlahový systém kolem rodinného domu, např:

Ovládací jednotka typu Hunter PC

Ovládací jednotky s pevně stanoveným počtem sekcí nebo tzv. modulární jednotky, kdy počet sekcí je možné rozšířit. Jsou určeny pro středně velké  a velké závlahové systémy zahrad. Jednotky lze doplnit o různá čidla, která umožňují přizpůsobení závlahy aktuálnímu počasí. V nabídce jsou dvě modelové řady jednotek – s externím transformátorem pro vnitřní použití a s interním transformátorem pro vnitřní i venkovní použití. K ovládací jednotce budou přivedeny kabely CYKY ode všech připojených sekčních elektromagnetických ventilů ( šachtic ) z jednotlivých zavlažovaných ploch, od hlavního elektroventilu a z dešťového čidla.

Hunter Ovládací jednotka X-CORE-801-E(trafo)
Hunter X-CORE ovládací jednotka
Ovládací jednotka typu Hunter X-CORE

Tyto ovládací jednotky představují perfektní řešení pro všechny menší závlahové systémy – především zahrady rodinných domů, menší sportovní plochy apod. 4 startovací časy spolu se 3 programy poskytují uživateli dostatek prostoru k vytvoření závlahového kalendáře pro jakoukoliv situaci. Samozřejmostí jsou pokročilé funkce jako je nastavitelná pauza mezi sekcemi, možnost vložení vsakovacích pauz a cyklů, nebo senzorový vstup konfigurovatelný pro každou sekci samostatně. A navíc, díky SMARTPORTU, nabízí uživateli ještě komfort ovládání pomocí dálkového ovladače ROAM, nebo možnost automatického řízení délky zavlažování v závislosti na počasí pomocí inteligentního ET senzoru SOLAR SYNC.

Ovládací jednotka typu Hunter  HC HYDRAWISE
Ovládací jednotka Hydrawise HC1201i-E - WIFI, 12 sekcí, bez trafa
Ovládací jednotka Hunter Hydrawise

Cenově dostupné ovládací jednotky vhodné jak pro domácnost, tak pro profesionály. Hunter HC HYDRAWISE disponují webovým softwarem Hunter Hydrawise (cloud, není nutná pevná IP adresa). Jednotky nabízí vzdálenou správu závlahového systému, intuitivní ovládání a programovaní pomocí barevného dotykového TFT displeje, PC nebo mobilního telefonu. Připojení k internetu je realizováno prostřednictvím Wi-Fi.

Pokud nemáte možnost napojení na 230 V , lze použít i bateriové ovládací jednotky, jako např:

Hunter 9V bateriové ovládací jednotky nástěnné

Jsou vhodné pro vnitřní nebo venkovní instalaci pod přístřeškem. Napájení je možné buď z externího transformátoru 230/24 VAC (i v případě napájení pomocí transformátoru je nutné použít 9V DC cívky !!), nebo z ultra-alkalických baterií 6×1,5 V. Kapacita jednotky 6 nebo 12 sekcí.

Hunter 9V bateriové ovládací jednotky šachtové

Vodotěsné bateriové ovládací jednotky vhodné pro izolované systémy, kde není možnost přivést napájecí napětí 220/24 VAC. Jednotky jsou vybaveny senzorovým vstupem, napájení 2 x 9 V.  Možnost bezbateriového provozu pomocí solárního panelu. 

Hunter bateriové ovládací jednotky Bluetooth na kohoutek

Bateriové Bluetooth ovládací jednotky na kohoutek jsou optimálním řešením pro zavlažování malých venkovních ploch, pěstíren, teras, květináčů, květinových záhonů, malých travnatých ploch atd. Snadné ovládání a programování pomocí mobilního telefonu s iOS nebo Android systémem. 

Senzory a čidla k ovládacím jednotkám

Dešťové čidlo Hunter „RAIN CLIK“
Dešťové čidlo Hunter Rain Clik
Dešťové čidlo Hunter Rain Clik

Čidlo RAIN CLIK je vhodné pro všechny ovládací jednotky 24V a 9V. Je ve dvou základních provedení – klasické s konzolou nebo reverzní

Čidlo Hunter „SOLAR SYNC“

SOLAR SYNC – samostatné čidlo – multisensor (senzor, teploty, srážek a sluneční radiace) – použití pro připojení k ovládací jednotce X-Core PC+, PCC+, I-Core 

Senzory půdní vlhkosti

Spolehlivý systém pro monitorování vlhkosti půdy. Senzory půdní vlhkosti se používají v případech, kdy je nutné přesně dávkovat zálivku a zabránit vysušení půdy. Instalují se u choulostivých nebo vzácných rostlin, solitérů, ale i u vzrostlých stromů. Zabraňují také přemokření vlivem zálivky. Jedná se o nejpřesnější způsob dávkování závlahové vody.

Větrné čidlo WIND CLIK

Nastavitelný senzor blokující zavlažování při překročení dané rychlosti větru. Senzor lze zapojit do série s jinými typy senzorů (srážek, rychlosti větru apod.). 

Hunter Mini meteostanice

Zde se jedná o kombinaci více čidel. V nabídce se můžeme setkat např. s kombinovaným srážkový a větrný čidlem, které přeruší zavlažování, pokud to vyžadují klimatické podmínky. Dále je v nabídce i kombinované srážkové, teplotní a větrné čidlo. Tato kombinovaná čidla jsou kompatibilní se všemi jednotkami Hunter a s ovládacími jednotkami, které jsou vybaveny senzorovým vstupem typu NC.

Filtr mechanických nečistot

Čistota vody je nezbytným předpokladem fungování závlahového systému. U běžných zdrojů stačí obvykle pojistné filtry na zachycení případných nečistot (sítové nebo diskové). U zdrojů s horší kvalitou se používají automatické filtrační jednotky, často v kombinaci s předfiltrací.

Filtr DFLE 5/4", 120 mesh, PN 8, 2 výst. na manometr, vč. disk. vložky
Filtr mechanických nečistot

Elektromagnetické ventily

Elektromagnetické ventily v kombinaci s ovládacími jednotkami HUNTER zajistí spolehlivý automatický režim závlahy. K zapojení cívek elektromagnetických ventilů doporučujeme používat zásadně vodotěsných konektorů DBY ( sekce ) a DBR ( společný vodič ). Pro těsnění připojovacích závitů ventilů se používá teflonová páska.

Hunter Elektromagnetický ventil 1'' PGV 101 MM s regulací průtoku
Hunter Elektromagnetický ventil 1” PGV 101 MM s regulací průtoku

 Typickou oblastí použití jsou jak zahrady rodinných domů, tak i průmyslové areály a veřejné plochy. Ventily jsou vyráběny pouze v dimenzi 1“ v provedení bez regulace průtoku a s regulací průtoku. Závity elektromagnetických ventilů  jsou buď vnitřní nebo vnější. Ventily se zpravidla připojují pomocí rozebíratelných MT tvarovek a  umísťují se do plastových ventilových šachtic.

 

Postřikovače

Postřikovače se dodávají s různými velikostmi dimenze připojení a velikostmi výsuvníků. Nejčastějším způsobem připojení postřikovače je připojení zespoda pomocí závitového kolena QJ, HUNTER FLEX, SWING JOINTu

Výsuvné rozprašovací postřikovače Hunter PRO-SPRAY

Nejčastěji používané postřikovače. Charakteristickým rysem postřikovačů PRO-SPRAY je extra zesílené pouzdro z ABS s vysokou odolností proti zatížení, zesílená pružina a unikátní těsnění. Rozprašovací postřikovače PRO-SPRAY jsou díky své konstrukci obvykle používány na veřejných prostranstvích, v parcích a na ostatních trávníkových plochách vystavených větší zátěži. Oblíbené jsou ale i na zahradách. Velký výběr trysek umožní návrh velmi přesného a rovnoměrného zavlažování na požadované ploše. Postřikovače HUNTER PRO-SPRAY používáme pro zavlažování menších nebo členitějších trávníkových a případně i keřových ploch o velikosti několika metrů. Při použití ve svažitém terénu je možné postřikovače vybavit zpětným ventilem ADV proti vytékaní vody z postřikovače po skončení závlahy.

Modely výsuvných postřikovačů
Výsuvné postřikovače PS ULTRA

Jsou postřikovače vhodné pro malé a středně velké plochy – zahrady a trávníky u rodinných domů. Ekonomická řada rozprašovacích postřikovačů s možností instalace pevně nastavitelných trysek řady “FIX”, obdélníkových trysek “STRIP”, nebo plynule nastavitelných trysek řady “A”PS Ultra je kompaktní tenký sprejový postřikovač s možností volby předinstalovaných trysek pro rychlejší instalaci v provedení s výsuvníkem 5 cm, 10 cm a 15 cm.

Výsuvné postřikovače PGP  ULTRA

Postřikovače pro zavlažování středně velkých travnatých ploch, zpravidla zahrad rodinných domů, nebo menších firemních areálů. Možnost doplnění postřikovače o zpětný ventil ADV proti vytékání vody z nejníže umístěného postřikovače v sekci a to do převýšení 3.0 m. Vybaven výsečovou pamětí AUTOMATIC ARC RETURN a nestrhnutelným  protivandalním mechanismem NON-STRIPPABLE DRIVE. Dodávány se základní sadou 12 ks trysek tvaru “U” (8 ks trysek základních + 4 ks trysek LA s nízkým vzestupem). Možnost rozšíření o 4 ks trysek HF s vysokým průtokem a 6 ks trysek SR se zkráceným poloměrem dostřiku.

Výsuvné  postřikovače rotační I-20

Postřikovače jsou vhodné pro zavlažování středně velkých travnatých ploch, zahrad rodinných domů, veřejných ploch a menších sportovních areálů. Postřikovače obsahují předinstalovaný zpětný ventil ADV proti vytékání vody z nejníže umístěného postřikovače v sekci a to do převýšení 3.0 m. Postřikovač je vybaven výsečovou pamětí AUTOMATIC ARC RETURN a nestrhnutelným protivandalním mechanismem NON-STRIPPABLE DRIVE a funkcí uzavření průtoku za provozu FLOSTOP. Postřikovače jsou dodávány se základní sadou 12 ks trysek tvaru “U” (8 ks trysek základních + 4 ks trysek LA s nízkým vzestupem). Možnost rozšíření o 4 ks trysek HF s vysokým průtokem a 6 ks trysek SR se zkráceným poloměrem dostřiku.

Rotační postřikovače vhodné pro sport a golf jsou např. I-25, I-40, I-50, I-80 a I-90 v provedení s plastovým nebo nerezovým výsuvníkem. 

Potrubní rozvody

Trubní rozvody

Potrubí automatického závlahového systému je složeno z hlavního rozvodu, který vede od hlavní sestavy k šachticím a z jednotlivých sekčních rozvodů, napojených na rozdělovače ve ventilových šachticích. Sekční rozvody zásobují při otevření svých elektromagnetických ventilů (signálem od ovládací jednotky) jednotlivé postřikovače, mikrozavlažovače a kapkovače na příslušné sekci.

Pro tlakový rozvod doporučujeme použít rozvodné potrubí PE-HD/PE 100 (PN 10) o dimenzích 32mm.  Jako připojovací potrubí k postřikovačům se používá flexibilní potrubí sytému QUICK JOINT – QJ 20 (20 mm). Potrubí lze použít až do průtoku 0,65 l/s a je možné na něj připojit i několik postřikovačů současně.

Ventilové šachtice

Ventilová šachtice

Ventilová šachtice je vhodná pro umístění elektromagnetických ventilů u většiny zahrad.  Šachtice se vyrábí kruhové, oválné nebo obdélníkové v různých velikostech.  Do nejčastěji používané ventilové šachtice  STANDARD můžeme instalovat max. 4 elektromagnetické  ventily velikosti 1“ nebo 2 elektromagnetické  ventily velikosti 6/4“. Šachtu je možné dodat se stabilizačním roštem pro bezproblémové výškové usazení a ochranou před hlodavci. V nabídce najdete i ventilové šachtice zátěžové, které jsou zesílené a jsou vhodné zejména na veřejných, sportovních a jinak zatěžovaných plochách.

 

 

Vodní zásuvka Pipeline
Vodní zásuvka Pipeline

Vodovodní zásuvky

Celý závlahový systém bude doplněn instalací vodovodních zásuvek , neboli rychlospojných ventilů. Rychlospojné ventily umožňují snadné připojení pro ruční odběry vody ve všech místech, kde jsou použity. Rychlospojný ventil v šachticích je třeba obsypat jemným štěrkem.  V naši nabídce jsou vodovodní zásuvky značky Pipeline nebo plastové rychlospojné ventily od výrobce irritec.

 

 

 

Než se však pustíme do realizace AZS musíme promyslet několik kroků, aby celý systém fungoval.

 

Zdroj: IRIMON, spol. s r.o.