Uložení zahradní techniky v zimě
Zima se blíží a nastává čas uložit zahradní techniku, která nám od jara sloužila a udržovala naši zahradu. Nyní si řekneme, jak ošetřit a uskladnit přes zimu zahradní traktůrek nebo travní sekačku.
Také přemýšlíte jak správně ošetřit a uložit zahradní techniku na zimu? Od jara se Vaše stroje staraly o Vaši zahradu , nyní je čas postarat se o ně. Při správném zazimování zahradní techniky uchráníte traktůrek či sekačku od koroze a prodloužíte jejich životnost.
Očištění zahradní techniky
Nejprve bychom měli po posledním sečení zahradní techniku důkladně očistit. Tento krok se týká i elektrických či akumulátorových sekaček. Zbytky trávy, které jsou přilepené, se mohou odstranit dřevěnou nebo plastovou stěrkou. Žací ústrojí můžete umýt proudem vody pro dokonalé očištění. Některé travní sekačky či zahradního traktůrku jsou vybaveny pro připojení hadice.
Proudem vody nikdy nemyjte motor ! Voda by mohla poškodit zapalovací soustavu.
Pro očištění prostoru kolem motoru použijte vlhký hadřík s přípravkem na čištění motorů. Po očištění všech částí je potřeba naimpregnovat kryty nožů antikorozním přípravkem /sprejem/ a všechny pohyblivé části promazat olejem.
Pokud budete chtít při čištění naklonit zahradní sekačku, měla by se sekačka překlopit dozadu, tak aby zapalovací svíčka směřovala nahoru.
Když se benzínová sekačka nakloní na bok, může se olej dostat do vzduchového filtru nebo výfuku a hrozí její poškození.
Důležité také je, věnovat pozornost očištění chladících žeber a prostoru výfuku od zbytků suché trávy, jinak hrozí nebezpečí požáru.
Kontrola motoru včetně nádrže na palivo
Dalším důležitým krokem je u zahradní techniky s benzínovým motorem kontrola stavu motoru. Při kontrole motoru se zaměřte na vzduchový filtr, který je potřeba po sezóně vyčistit, popřípadě vyměnit za nový. Vzduchový filtr se provozem zanáší a jeho pravidelné čištění je důležité pro bezproblémový provoz motoru. Pokud filtr pouze čistíte, stačí jej ofouknout. Kromě vzduchového filtru je potřeba také zkontrolovat stav svíček. Svíčky by se měly jednou za sezónu vyměnit popřípadě pouze očistit. Při kontrole svíček je potřeba nejprve odpojit kabel a svíčky vyšroubovat. K čištění svíček doporučujeme jemný kartáček, kterým očistíme nejen samotnou svíčku, ale i okolí svíčky.
Musíme dávat pozor, aby se nečistoty nedostaly do spalovací komory.
U zahradní techniky s benzínovým motorem, jako jsou hlavně travní sekačky a zahradní traktůrky, je potřeba věnovat pozornost před zazimováním také palivové nádrži. Palivo ztrácí přes zimu vznětlivost a pokud se ponechá v nádrži, mohou být při startování na jaře problémy. Zde jsou dvě možnosti:
- Palivo z nádrže zcela vypustit.
- Palivo v nádrži ošetřit stabilizátorem paliva.
Jednou z možností je tedy palivo z nádrže úplně vypustit, kdy nádrž zůstane úplně prázdná. Pokud tedy po posledním sečení něco zbylo v palivové nádrži, doporučuje se nechat sekačku na volnoběh jezdit tak dlouho, až motor sám zhasne. Druhou možností je ponechat palivo v nádrži a ošetřit jej stabilizátorem paliva. Stabilizátor paliva uchová trvanlivost paliva. Stabilizátor společně s palivem zabrání kondenzaci vlhkosti a korozi nádrže. V tomto případě musí být nádrž plná a velice důležité je, aby se palivo se stabilizátorem dostalo i do celé palivové soustavy. Z tohoto důvodu je potřeba po přidání stabilizátoru do paliva travní sekačku či zahradní traktůrek na chvíli nastartovat.
Olejová náplň a olejový filtr
Před uložením zahradní techniky s benzinovým motorem je důležitá kontrole stavu oleje. Olej se doporučuje měnit jednou ročně. Hladina oleje musí být i před zimní přestávkou ve správné výši. Doporučujeme provést výměnu oleje právě po ukončení sezóny. Pokud si chcete provádět výměnu oleje sami, je třeba se držet návodu k obsluze a používat předepsaný značkový olej. Před výměnou oleje je důležité zahřát motor, kdy teplý olej snadněji vyteče a lépe se vymění. Některé typy travních sekaček mají vypouštěcí šroub, pokud jej Vaše sekačka nemá, použijte při výměně oleje odsávačku oleje. Při výměně oleje sekačku nepřeklápějte na bok. Olej by se mohl dostat do válců.
Při výměně oleje sekačku nepřeklápějte na bok. Olej by se mohl dostat do válců a poškodit sekačku.
Co ještě před uložením zkontrolovat?
- Žací nůž nebo žací ústrojí
- Baterii
U travních sekaček je potřeba po sezóně zkontrolovat stav nože. Žací nůž by měl být před prvním použitím na jaře zcela neporušený. Jsou-li patrné trhliny a rýhy, měl by být vyměněn za nový. Nůž před novou sezónou doporučujeme vymontovat, nabrousit a vyvážit odborníkem. Rovněž žací ústrojí zahradních traktorů je potřeba řádně zkontrolovat. Kromě umytí žacího ústrojí a důkladného očištění od zbytků trávy, je potřeba nechat nože nabrousit a vyvážit. Rovněž zde platí, že pokud jsou patrné trhliny a rýhy, měly by být žací nože vyměněny za nové. Pokud máte travní sekačku s elektrostartérem, vyndejte před zazimováním baterii a nechte ji před zimou plně nabít. Baterii uložte na suchém a před mrazem chráněném místě. Totéž platí pro baterie u zahradního traktoru.
Baterie uložit v temperované místnosti, která nezamrzá!
Uložení zahradní techniky
Travní sekačka by měla být uložena do suché místnosti, kde se nepráší. Doporučujeme pečlivě zakrýt. Sekačka by měla stát rovně, nikdy sekačku nezavěšujte nebo nenaklánějte. Pro zakrytí travní sekačky můžete použít např. ochranou plachtu Verdemax 6847. Rovněž tak zahradní traktůrek uložte na suchém, rovném a teplotně stálém místě. Opět doporučujeme zakrýt např. ochranou plachtou Verdemax 6849.