Stříhání živých plotů
Máte v zahradě živý plot a potřebujete poradit s jeho stříháním a tvarováním ? Poradíme nejen s technikou stříhání, ale především s výběrem vhodného nářadí, které dá Vašemu živému plotu nový střih.
Aby jste měli živý plot stále nádherný a zelený, je potřeba o něho správně pečovat. Pro správnou péči o živý plot nebo samostatně stojící tvarované keře, je velice důležitý správný výběr vhodného nářadí.
Zahradní nůžky a prodloužené zahradní nůžky Vám pomohou dát Vašemu živému plotu nový střih. Je jedno, zda se jedná o zastřihávání živých keřů do výšku prsou nebo tvarování vysokých živých plotů. Zde se dozvíte, jak můžete správně tvarovat své živé ploty.
Středně vysoké živé ploty
Pro stříhání středně vysokých živých plotů jsou určeny zahradní nůžky, které jsou speciálně konstruované pro údržbu parků a zeleně. Tyto zahradní nůžky se hodí pro použití i na soukromých pozemcích. Jejich síla je především u živých plotů, jejichž výška se pohybuje mezi výškou boků a prsou. Díky dobrému ovládání je možná velmi přesná práce. Se zahradními nůžkami můžete dělat i náročné tvarování živých plotů .
Druhy zahradních nůžek:
-
- benzínové zahradní nůžky – vysoce výkonné zahradní nůžky s benzinovým motorem nabízí neomezenou volnost pohybu při práci, bez kabelu jsou to nejlepší, když je požadována síla a kvalitu řezu, využití najdou především při stříhání živých plotů v parcích a jiných veřejných místech. Vhodné jsou zejména pro nasazení ve firmách zajišťujících údržbu zeleně, ale využijí je i nároční privátní majitelé pozemků s rozsáhlými živými ploty.
V naší nabídce můžete vybírat z vysoce kvalitních benzínových zahradních plotostřihů značek STIHL, VeGA, Riwall či Active.
- silné stroje
- neomezený pohyb
- kvalitní řez
- elektrické zahradní nůžky – mají tichý elektromotor a mohou se používat zvláště v blízkosti obytné zástavby, jsou lehké a tiché přístroje pro úpravu živých plotů a jiné zeleně na zahradě. Obsluha je velmi snadná a bezpečná i pro příležitostného uživatele a přitom značková kvalita elektrických zahradních nůžek je zárukou profesionálních výsledků a dlouhodobé spokojenosti. Jedinou nevýhodou je závislost na elektrické přípojce
- závislost na elektrické přípojce
- akumulátorové zahradní nůžky – velmi snadná a pohodlná obsluha, příjemné při práci bez omezení přívodním kabelem a bez výfukových emisí
- žádné výfukové plyny
- neomezený pohyb
- bez omezení elektrickým kabelem
Techniky střihu živých plotů vysokých do výše prsou
Střih i u zdánlivě kolmých plotů se provádí alespoň pod mírným úhlem. Zhruba jako když píšeme písmeno A. Rozdíl mezi dolní a vrchní částí může být jen 20 cm (často je to však méně), i to bohatě postačí, aby měly i spodní větvičky dostatek světla. Střih lze provést takříkajíc od oka, ale mnohem lepší je natažení provázků, které alespoň přibližně vyznačí výšku a šířku plot.
Boční, svislé stříhání živého plotu
Obloukovými pohyby a použitím obou stran nože se živý keř stříhá nejprve svisle z boku.
Stříhání horní strany živého plotu
Při stříhání horní strany se vede nožová lišta vodorovně v úhlu 0° až 10°. Srpovitými pohyby se odstraňuje ostříhaný materiál z živého plotu.
Vysoké živé ploty
Vysoké živé ploty můžeme stříhat ze žebříku nebo z plošiny. Oba tyto způsoby nejsou ideální a bezpečné. Pro stříhání vysokých živých plotů jsou vhodné prodloužené zahradní nůžky vybavené teleskopickou tyčí pro dlouhý dosah. Jsou ideálním doplňkem klasických zahradních nůžek, protože nabízí značně větší akční rádius. To umožňuje při stříhání vysokých nebo velmi širokých živých plotů bez použití pracovní plošiny, z bezpečného postoje ze země. Pro práci nad hlavou popř. z větší vzdálenosti se dají prodloužené zahradní nůžky naklopit. Pro stříhání obzvlášť vysokých a širokých živých plotu je vhodný i Kombi Systém od značky STIHL osazený patřičným pracovním Kombi Nástrojem. Při použití prodloužených zahradních nůžek máte větší dosah, což umožňuje stříhání horní strany živých plotů s odstupem. Zahnutá nožová lišta pak umožňuje stříhání zvlášť vysokých živých plotů i nad hlavou.
- nastavitelný rozsah
- teleskopická tyč pro dlouhý dosah
- bezpečný postoj na zemi
Druhy zahradních nůžek:
- benzínové zahradní nůžky – vysoce výkonné zahradní nůžky s benzinovým motorem nabízí neomezenou volnost pohybu při práci. Pro profesionální práci zejména při údržbě vysokých živých plotů, ale i při zemi. Vhodné jsou zejména pro nasazení ve firmách zajišťujících údržbu zeleně, ale využijí je i nároční privátní majitelé pozemků s rozsáhlými živými ploty.
V naší nabídce najdete např. vysoce kvalitní motorové prodloužené nůžky značky STIHL určené pro zvlášť široké, vysoké nebo dlouhé živé ploty.
- silné stroje
- neomezený pohyb
- kvalitní řez
- elektrické zahradní nůžky – jsou lehké a tiché přístroje pro úpravu živých plotů. Obsluha je velmi snadná a bezpečná i pro příležitostného uživatele a přitom značková kvalita těchto strojů je zárukou profesionálních výsledků a dlouhodobé spokojenosti. Jedinou nevýhodou je závislost na elektrické přípojce
V naší nabídce najdete např. vysoce kvalitní elektrické prodloužené nůžky značky Ryobi.
- závislost na elektrické přípojce
- akumulátorové zahradní nůžky – velmi snadná a pohodlná obsluha, příjemné při práci bez omezení přívodním kabelem a bez výfukových emisí
V naší nabídce najdete např. vysoce kvalitní akumulátorové prodloužené nůžky značky Riwall nebo STIHL.
- žádné výfukové plyny
- neomezený pohyb
- bez omezení elektrickým kabelem
Techniky střihu vysokých živých plotů
Stříhání horní strany vysokých živých plotů
Zahnutá nožová lišta umožňuje i stříhání nad hlavou u zvlášť vysokých živých plotů.
Stříhání horní strany živých plotů s odstupem
Zalomená nožová lišta umožňuje i stříhání horní strany živých plotů s odstupem Nožová lišta se nastaví vodorovně. .
Boční, svislé stříhání živého plotu s odstupem
Při svislém stříhání s odstupem se nastaví nožová lišta pod vhodným úhlem. Na blízko se pracuje s přímou nožovou lištou.
Údržba živého plotu v průběhu roku
Na živé ploty a stěny ze živých plotů se nejlépe hodí tyto rostliny jako je Bobkovišeň (PRUNUS), Blýskavka (PHOTINIA), Túje (THUJA), Buk (FAGUS), Tis (TAXUS) , Cypřišek (CHAMAECYPARIS), Habr (CARPINUS).
Po vysazení živého plotu je důležité zastřihávat už mladé rostlinky na požadovaný tvar. Přitom by měl zůstat nepoškozený hlavní výhon do té doby, než živý plot dosáhne požadované výšky. Všechny ostatní výhony se sestřihnou na polovinu. Aby se zabránilo neestetické vadě, kdy budou spodní větve holé, měli byste stříhat Váš živý plot do lichoběžníkového tvaru. Pokud to nedodržíte, bude mít spodní část živého plotu málo světla.
Vhodné pro stříhání živého plotu je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu. Častost stříhání živého plotu závisí na druhu dřeviny.
Živé ploty ze stálezelených nebo jehličnatých dřevin se stříhají teprve krátce před rašením na jaře nebo ještě na podzim. Při stříhání se odstraňují pouze nové letošní výhonky, aby se vyprovokovalo rašení pokud možno mnoha zbylých pupenů. Tak vznikne husté rozvětvení a dobrá vizuální zábrana.
Zdroj: STIHL